TÜMSİAD, Estonya Ticaret Heyetiyle İş Fırsatlarını Geliştirmek için Bir Araya Geldi

04 Mar 2022


‘’TÜRKLERLE İŞ YAPMAK ÇOK KOLAY’’

Türkiye'nin bölgesinde ve küresel ölçekte ticari anlamda etkin bir rol oynaması için önemli çalışmalara imza atan Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD),  Estonya Ticaret Heyetini ağırladı. Derneğin genel merkezinde gerçekleştirilen ‘Estonya İş Forumu’ kapsamında; inşaattan tekstile, enerjiden gıdaya kadar birçok farklı alandan iş insanı, iki ülke arasındaki ticari bağları güçlendirmek amacıyla yüz yüzde görüşmeler (B2B) yaparak bilgi alışverişinde bulundu.
 

Asya’dan Avrupa’ya, Afrika’dan Amerika’ya kadar tüm dünyada yoğun bir şekilde faaliyetlerini sürdüren Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği, çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Ülkeler arasında ticaret ağları kurulmasına öncülük eden TÜMSİAD, Estonya ticaret heyetini ağırladı.   Derneğin Levent’te bulunan genel merkezinde düzenlenen ‘Estonya İş Forumu’ açılış konuşmalarının ardından iki ülkenin iş insanları arasında gerçekleştirilen B2B görüşmeler ile devam ederken, her iki ülkede görülen iş fırsatları masaya yatırıldı. Programda; TÜMSİAD Başkanı Yaşar Doğan, üyeler ve Estonya’dan gelen bir grup iş insanı yer aldı.
 

İki Ülke Arasındaki Ticaret Potansiyeli Yüksek

İki ülke arasındaki ticari potansiyelin büyümeye çok müsait olduğunun altını çizen TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan, “ Estonya’nın teknoloji olarak geldiği nokta, AB üyesi olması ve Türkiye’nin dinamik ve üretken yapısı dünya pazarlarında giderek artan etkisi her iki ülkeye de ticari anlamda önemli fırsatlar sunuyor.  Yapılacak işbirlikleri ile yeni pazarlara etkin bir şekilde açılma imkânı sunacaktır.  Ekonomik ilişkilerinin güçlenmesi için tüm imkânlarımızı kullanmaya hazırız. Dernek olarak iş dünyasının sadece büyüme potansiyeli ile ilgilenmiyoruz. Kadim kültürümüzün mirası olan ahlaki değerlerimizi de iş dünyasında hâkim kılmak için çalışıyoruz. Bu değerler ile yeni ticari ağlar örerek ülkemize ve milletimize katkı sağlamaya devam edeceğiz” dedi.
 

‘’Türk İş İnsanları Zeki ve Dürüst’’

Doğru kişiyi bulduğunuzda Türk iş insanlarıyla ticaret yapmanın çok kolay olduğunu söyleyen Türkiye Tartu Fahri Konsolosu Eva Pedjak, ‘’ Türkler esnek, zeki ve dürüst insanlar. Türkiye ile ana kalem ithalat-ihracatımız demir çelik sektörüne dayanıyor. Bu tür programlar ve görüşmelerle iki ülke arasındaki diğer sektörlerde de gelişmeler yaşanacağına inanıyorum’’ diye konuştu.

Türk iş insanları için Estonya'da yatırım yapmanın birçok avantajı olduğunu belirten Estonya İş ve Yenilik Ajansı Temsilcisi Egert Anslan ise, ‘’Estonya'da kurumlar vergisi ve yetişmiş bir iş gücü var. Kalkınma Ajansı yatırımcılara destek sağlıyor. Özellikle herkes için e-oturum hizmeti sağlıyorlar. Bu hizmetle Estonya'nın dijital altyapısına entegre olup bulundukları yerden işlerini yönetebiliyor’’ dedi.

Benzer Haberler
TÜMSİAD EKONOMİ DERGİSİ YAYINDA