English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2016-11-29

TÜMSİAD İnovasyon Takımı Ar-Ge ve İnovasyon Zirvesi ve Fuarına Katıldı

Mimarlar ve Mühendisler Grubu’nun 29-30 Kasım tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezinde düzenlediği Ar-Ge ve İnovasyon Zirvesi ve Fuarı’na TÜMSİAD İnovasyon Takımımız yeni projeleriyle katılım gösterdi.

İki gün sürecek programın açılışını Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü gerçekleştirdi. Resmi açılışın ardından fuar alanını gezen Bakan Özlü TÜMSİAD İnovasyon Takımı’nın projelerinin sergilendiği inovasyon standını da ziyaret etti. Ziyaret esnasında İnovasyon Takımından TÜMSİAD’ın Ar-Ge ve proje geliştirme faaliyetleri hakkında bilgi alan Bakan Özlü, “2017 bütçesinde, KOSGEB ile KOBİ’lere 1,1 milyar lira destek vereceğiz. Bunun önemli bir kısmını teknoloji üretmek isteyen KOBİ’lere ayıracağız. Özellikle yurt dışından ithal ettiğimiz kalemler üzerinde yoğunlaşacağız. Belirli yeteneği olan KOBİ’lerimize destek vereceğiz. Önce ithalin önüne geçmek, bilahare de bu KOBİ’lerimizin ihracatçı olmalarının yolunu açacağız.” ifadelerini kullandı.

İnovasyon Zirvesi dâhilinde konferanslar ve açık oturumlar gerçekleştirilirken; ‘’İnovatif Projeler için Alternatif Finansman Modelleri, Yöntemleri ve Çözümleri’’ oturumunda TÜMSİAD Genel Sekreteri Doç. Dr. Osman Kurtkan Kapıcıoğlu konuşmacı olarak yer aldı. Konuşmalarında Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarında KOBİ’lere sağlanacak alternatif finans kaynaklarından bahseden Genel Sekreter Kapıcıoğlu ‘’ Girişimcilik Toplumun kalkınmada en büyük itici gücü konumundadır. Özellikle ekonomimizin bel kemiğini oluşturan KOBİ’lerimizin kalkınmada üstlendiği rol yadsınamayacak derece yüksek. KOBİ’lere, Ar-Ge ve İnovasyon faaliyetlerinde sağlanacak kredi destekleriyle hedeflenen teknolojik ve ekonomik kalkınma sağlanacaktır. Ülkemizde kredi desteğindeki %5’lik artış, KOBİ inovasyon finansmanına 85 milyar TL yatırım imkânı sağlayacaktır.’’dedi. KOBİ’lere sağlanacak hibe ve teşviklerin katılım bankaları üzerinden verilmesininin önemine vurgu yapan Sayın Kapıcıoğlu ‘’Devlet Hibeleri katılım bankaları aracılığıyla verilebilir. Devlet-banka-girişimci arasında kazan-kazan sistemi uygulanabilir. Katılım Bankaları ile sağlanacak teşvikler, girişimcileri ve Melek Yatırımcıların sağlayacağı ekonomik katkıları pozitif yönlü etkileyecek’’ dedi.