English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2016-11-02

TÜMSİAD Heyeti İRAN İhracat Zirvesi Fuarına Katıldı.

TÜMSİAD HEYETİ İRAN İHRACAT ZİRVESİ VE FUARINA KATILDI

TÜMSİAD DESTEĞİYLE 27-30 EKİM TARİHLERİNDE YAPILAN İRAN İHRACAT ZİRVESİ VE FUARI’NA TÜRK VE İRAN İŞ DÜNYASI KATILDI

 

 

Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı ‘Doğu ve Güneydoğu Yatırım Teşvik Paketi’nin ardından buradaki şubelerde proje ve yatırım çalışmalarını artıran TÜMSİAD, bütün şube başkanlarıyla bir araya gelerek yapılacak projelerin detaylarını Türkiye Başkanlar Toplantısında masaya yatırdı. Tekstil, gıda, kültür turizmi, sağlık, ulaşım, konut, makine teçhizat ve fuarcılık alanlarında yatırımların görüşüldüğü toplantıda, bölgedeki teşvik paketlerinin hayata geçirilmesi, Van ilinin İran’a açılan kapı olarak hem komşularımızla hem de bölgedeki ticaret hayatının merkezi olması için görüşmeler gerçekleştirildi.

Her yıl Türkiye’nin farklı şehirlerinde yurtiçinden ve yurtdışından birçok sektörden KOBİ’leri bir araya getiren uluslararası fuarlar düzenlediklerini belirten TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan ‘’Ekonomimizin %97’sini küçük ve orta boy işletmelerimiz oluşturuyor. Bu gücün etkin bir şekilde ihracata yönlendirilmesinin ülke ekonomimiz için çok önemli olduğunu düşünüyorum. 2023 yılı için 500 milyar dolarlık ihracat hedefimiz var. Bu hedefe ulaşabilmemiz için işletmelerimizin yabancı firmalarla biraraya gelmesinin ve özellikle ihracata yönlendirilmesinin üzerinde duruyoruz. Bu amaçla de her yıl farklı şehirlerimizde yurtiçinden ve yurtdışından KOBİ’leri bir araya getiren uluslararası fuarlar düzenliyoruz.’’ dedi.

Van KOBİ’lerinin terörle değil sahip olduğu potansiyelle anılması gerektiğine vurgu yapan TÜMSİAD Başkanı Doğan ‘’ Van’da çok güzel bir misafirperverlik ile karşılandık ve ağırlandık. Toplumumuzda işadamları için genellikle geziyorlar ve geri dönüyorlar kanaati hakimdir. Aslında bu durum görüldüğü gibi değil. Gezmek ve görmek önemlidir. Yurt dışına ve Türkiye’deki illere gidip insanını, kültürünü ve iş imkânlarını görmek gerekiyor. Biz bu gezilerimizi başlattığımız zaman 81 ildeki başkanlarımız ile birçok organizasyon yaptık. Buradaki organizasyon için epeyce dertlendik. Buradaki esnafın morale ihtiyacı var. Bu düşünceyle Van programımızı gerçekleştirdik.’’ dedi. Van’daki iş imkânlarını değerlendiren Başkan Doğan ‘’Van şehrimiz deniziyle, tarihiyle, birçok inanca yaptığı ev sahipliğiyle ciddi bir turizm potansiyeline sahip. Deniz, kara ve hava ulaşımının kesiştiği bir noktada. İran’ın başta Tebriz, Hoy, Urmiye şehirlerine açılan kapımız. Başbakanımız Binali Yıldırımı’ın açıkladığı teşvik paketiyle de bu potansiyel artık işe dökülmeye başlanmalı. Bu amaçla Van’a geldik, iyi ki geldik diyoruz.’’ dedi.

            TÜMSİAD Başkanlar Toplantısına aynı zamanda Vanlı olan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Van Milletvekili Beşir Atalay katıldı. Toplantıda konuşan Cevdet Yılmaz ‘’TÜMSİAD KOBİ’lerimizin hamiliğini yapan önemli sivil toplum kuruluşlarımızdan birisi. Özellikle Doğu ve Güneydoğu vilayetlerimizde yatırımların artırılması, uluslararası ticaretin geliştirilmesi için yapılan bu organizasyonda da ciddi bir katılım göstererek Van’ın potansiyelinin ortaya çıkarılmasını sağladı. Teşvik paketiyle de bu potansiyel hayata geçirilmiş olacaktır.’’ dedi.

Fuar açılışında konuşan Van Valisi İbrahim Taşyapan ‘’Şunu açıkça söyleyebilirim ki gerçekleştirdiğimiz fuar ve iş zirvesi bölge şehirlerimiz ve sınır ötesindeki iş dünyası için çok önemli. Bu güne kadar yapabildiklerimizin çok üzerinde bir potansiyele sahibiz. TÜMSİAD gerçekleştirilen bu fuarla Van’a büyük bir değer kattı.’’ dedi.

Zirve açılışında konuşan Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci "Yüzyıllar boyunca iyi komşuluklar içinde olduğumuz İran'a uygulanan ambargonun kaldırılmasıyla ülkemiz ile İran arasındaki dış ticaret hacmimizin arttırılması için olağan gücümüzle çalışmaktayız. Ambargoların kaldırılması ile İran'ın sahip olduğu tüm ekonomiyi kullanarak, Ortadoğu’da büyüyen bir ekonomi olmalıyız. Bunu ön görmek ve buna göre çalışmak zorundayız. Bu anlamda da İran’la daha güçlü ilişkiler içerisinde olmak zorundayız. 2016 yılının Ocak ayı itibarıyla İran’la ihracatını yüzde 43 oranında artıran ülkemiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti ile 30 milyar dolarlık bir ticaret hacmi ortaya koymuştur." dedi.

            Van Ticaret ve Sanayi Odasında yapılan TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan’ın da TÜMSİAD üyeleriyle katılım gösterdiği toplantıda konuşan Van TSO Başkanı Necdet Takva “ Bugün Türkiye’nin dört bir yanından gelen iş adamlarımızla birlikteliğin en güzel örneğini oluşturmuş bulunmaktayız. Bölgemiz ortalama 3.500 Dolar kişi başı milli gelir ile ülkemizin en düşük gelirine sahip bölgelerinden biridir.  Aslında bugün yaşadığımız çatışmalı ortamın reel sebebini bu gelir düşüklüğünü gösterebiliriz. Biz bölgemizde ne kadar çok istihdam yaratırsak, üretime ne kadar çok katkıda bulunursak, gençlerimizi ne kadar çok iş hayatına yönlendirebilirsek, çatışmalı ortamının bununla doğru orantılı olarak azalacağını söyleyebiliriz. Hepimiz için asıl olan şey insanların kendilerine yurt edindikleri yerde huzurlu ve mutlu olarak yaşamalarını temin etmeleridir. Nihayetinde Vanlı Van'da, İstanbullu İstanbul'da huzurlu, mutlu ve zenginlik içinde yaşamalıdır. Bu yaşamı sürdürürken de birbirimize destek olmamız gerekiyor. Ülkemizin en önemli sanayici ve işadamları olarak sizlerin bizlere vereceği destek önemlidir” dedi.

Van’a yaptığı katkılardan dolayı Van TSO Başkanı Necdet Takva’dan teşekkür plaketi alan Yaşar Doğan, programda yaptığı konuşmada Van’dan ayrılan her bir iş adamının Van’dan ayrıldığı için pişman olacağını, teşvik paketiyle sağlanan kamu ve özel sektör yatırımlarıyla Van’ın yeni yatırımlar çekeceğini söyledi. Van’da her zaman bulunduklarını Belirten TÜMSİAD Başkanı Doğan, ilin düşünülenden çok daha iyi bir yatırım ve ticaret ortamına sahip olduğunu belirterek ‘’Biz Van’da bulunmaya, yatırımcılarımızı da yönlendirmeye devam edeceğiz. Ancak şunun da üzerinde durmamız gerekli, buraya yatırımcı çekmek istiyorsak Van iş dünyasının ve STK’larının da üzerine görev düşüyor. Diğer illerimizi ve komşu ülkeleri gezmeli, Van’daki iş ve yatırım imkânlarımızı anlatmamız gerekli.’’ dedi.

İhracat Zirvesi ve Fuarının Van iş hayatı için bir ilk olduğunu belirten Van TÜMSİAD Başkanı Süleyman Güler ‘’Gerçekleştirdiğimiz iş zirvesi ve fuar; enerji, yapı malzemeleri, inşaat, mobilya, tekstil, gıda, madencilik ve otomotiv sektörlerinden yurtiçinden ve yurtdışından 2500 iş adamını biraraya getirdi. Bu organizasyonun Van için bir ilk olması hasebiyle bizi heyecanlandırdı. Çatışmalarla gündeme getirilmeye çalışılan güzel şehrimizde 4 gün boyunca iş konuşuldu. Hatta İranlı yatırımcılarımız tekrar gelmek, yaptıkları görüşmeleri biran önce hayata geçirmek istediklerini belirtti. Şimdiden tekstil, mobilya ve inşaat sektörlerimizde iş anlaşmaları yapıldı. Bizim ticaret ve üretimde potansiyelimiz var. Bunu herkes gördü. Güneydoğulu vatandaşlarımızın hayallerinin ötesine giden bir organizasyonu gerçekleştirdiğimiz için çok mutluyuz.’’ dedi.