English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2017-03-31

KAHRAMANMARAŞ Şube İnşaat Sektör Toplantısı Bakan KAYNAK'ın katılımıyla gerçekleşti

Kaynak, Kahramanmaraş'ta TÜMSİAD'ın toplantısında konuştu

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Kahramanmaraş Şubesi Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ile “neden EVET” toplantısında bir araya geldi. Kahramanmaraş’da düzenlenen toplantıda, Kaynak, iş adamlarına, 16 Nisan'da yapılacak halk oylamasında neden "Evet" oyu verilmesi gerektiğini anlattı. Toplantıda herkesin yerini bilmesi gerektiğini belirten Kaynak, "Bu ülkenin ana muhalefet partisinin başındaki Kılıçdaroğlu ve ülkemize İçişleri Bakanı olarak hizmet etmiş olan saygıdeğer Meral Akşener hanımefendi ve onu destekleyenler; Recep Tayyip Erdoğan'ın şakağına tabanca dayayıp 'hayır' mitingi yapanlarla aynı noktada olamaz.” açıklamasında bulundu.

İnşaat firmalarının katıldığı Programda, Kültür ve Turizm eski Bakanı Mahir Ünal, TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan, TÜMSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Adnan Toprak ile Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Serdar Zabun’un konuşmasının ardından anayasa değişikliği ve kalıcı istikrara ilişiklin açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, STK’ların önemine de değindi.

Halk oylaması için 18 maddelik çalışmanın yapıldığı dönemde, "rejim değişikliği ve diktatör" diye yola çıkanların gelinen üç ayın sonunda hadiseyi tek adamlığa indirgediğini dile getiren Kaynak, bu haftanın modasının "Tek adam meclisi feshedecek" sözü olduğunu ifade etti.

“Millete hesap verecek bir sistem diktatör üretir mi?”

Veysi Kaynak, "Cumhurbaşkanımız açıkça iddialı bir laf söyledi, 'Meclis'i fesih yetkisini ispat edersen ben Cumhurbaşkanlığından istifa edeceğim. Siyaset sahnesinden de çekileceğim' dedi. Meclisi kim feshedebilir. Meclisi, Yunan ordusu Polatlı'ya kadar geldiği halde feshedememiş. Meclisi alçak FETÖ'nün hain pilotları alçakça uçarak bombaladıkları halde kapatamamışlar. Bu Meclisi feshetmek demek, milleti feshetmek demektir. Buna da zaten Allah'tan başta kimsenin gücü yetmez." diye konuştu.

Dünyadaki Müslüman ve gayrimüslim bütün mazlumlar için her renkten her ırktan her cinsten insan için Türkiye'nin, hükümetin ve Meclisin çok güçlü olması gerektiğini söyleyen Kaynak, yargının da tarafsız olması gerektiğini belirtti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun milletvekili seçilme yaşının 18'e düşürülmesiyle ilgili açıklamalarını da eleştiren Başbakan Yardımcısı Kaynak, "Çanakkale'de bize zaferi getiren, 'Hey on beşli' türküsüyle adını tarihe yazan o lise çağındaki yavrulardır." ifadesini kullandı.

‘16 Nisan Sürecini En İyi Şekilde Geçirmek İstiyoruz’

Programda konuşan TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan ise şunları söyledi: “Başbakanımızın başlatmış olduğu 2 milyon istihdam seferberliği ile beraber vermiş olduğu desteği 16 Nisan ve öncesinde de piyasalardaki durgunluğu ve bu durgunluğa rağmen de özveriyle cesaretle ilerlemeye devam eden arkadaşlarımızı tebrik ediyorum.” Dedi.

İstikrarın ve bürokrasinin devam etmesini istediklerini belirten Doğan, “İnşallah iş adamlarının önünün açılacağı üretimin birliğin beraberliğin yeniden tahsis edileceği, güzel bir ortamın olacağı bir referandum olur.” İfadesini kullandı.

 ‘Kalıcı İstikrar İçin Evet Diyeceğiz’

16 Nisan’daki referandumda kalıcı istikrar için, daha güçlü bir Türkiye için evet diyeceklerini ifade eden TÜMSİAD Şube Başkanı Adnan Toprak, “Biz inşaat sektörünü 2 sebepten dolayı çok önemsiyoruz. Birincisi yaklaşık 250 sektörü hareket ettiren lokomotif bir sektör olmasından dolayı, 2’ncisi ise istihdama çok ciddi katkı sağladığı içindir. Son 2 yıldır yükselen arsa fiyatları var olan piyasalarla beraber zor bir süreçten geçtiğini görüyoruz. Bununla beraber sektöre sonradan giren ve sektöre kısa vadede yatırım gözüyle bakan yatırımcılarla beraber sektörün hormonunun da büyüdüğünü söyleyebiliriz.” dedi.

“Hükümetimizin açıkladığı SSK pirim desteği, damga vergisi, KDV indirimi ve konut kredi faizlerinin düşmesiyle beraber sektör yeniden ivme kazanıp, hak ettiği yere gelecektir.” diyen Toprak, “Bu süreçte sektöre sonradan dâhil olan kısa vadeli yatırım gözüyle bakan firmaları da sektör tasfiye edecektir. Zor bir 2016 yılını geride bıraktık. 15 Temmuz hain darbe girişiminden TÜMSİAD tavır geliştirip, pozisyonunu belirlemiş, milletimizin ve devletimizin yanında yer almış, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu omurgalı bir STK örneğini de göstermiştir. Yaşadığımız tüm bu olumsuzluklara rağmen bizler 2023 yılı hedeflerimizden vazgeçmedik. Önümüzde ki dönemde daha aktif olacağız. Ülkede siyasi istikrar sağlandığında Türkiye ekonomisinin sıçrama yaptığını ve daha neler yapabileceğini bize göstermektedir. Bu sebeplerden dolayı 16 Nisan’daki referandumda kalıcı istikrar için, daha güçlü Türkiye için evet diyeceğiz” ifadelerine yer verdi.