English

CompareNetworks jQuery'd Bread Crumb - jBreadCrumb
2017-11-27

Dünya Helal Zirvesi & 5. İslam İşbirliği Teşkilatı (OIC) Helal Expo Fuarı Yapıldı

 

                Derneğimizin de paydaşlarından olduğu Helal Expo Dünya Helal Zirvesi ve Fuarı 23-25 Kasım 2017 tarihleri arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde İstanbul Kongre Merkezi'nde (ICC) gerçekleşti. Fuar devletin zirvesini ve ekonomi çevrelerini de bir araya getirdi. Finans, Turizm, Tekstil, Tıp, Ecza ve Kozmetik, paketleme gibi sektörden ve dünyanın birçok noktasından 200’ü aşkın firma fuarda yer alırken, derneğimizin gıda, tekstil ve kozmetik sektörlerinden üyeleri de fuardaki TÜMSİAD standında yerini aldı.

                TÜMSİAD Genel Sekreteri Dr. Osman Kurtkan Kapıcıoğlu’nun da konuşmacı olarak yer aldığı Fuar ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilen Helal Zirvesi’nde İslam İşbirliği Teşkilatı ilgili kuruluşu İslam Ülkeleri Standartları ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC), İslami Ticareti Geliştirme Merkezi (ICDT), Ekonomik ve Ticari İşbirliği Konseyi (İSEDAK) ve 57 ülkenin ilgili bakanlıklarından konuşmacıların katılımıyla; gıdada helal sertifikasyon, İslami finans ve helal pazarının detayları konuşuldu.

                Helal Expo Fuar ve Zirvesinin Açılışında konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, “Helal dediğimiz alan çok geniş bir alana gidebilir. İstediğiniz kadar genişletebilirsiniz. Gıdadan başlarsınız, kozmetik, ilaç, turizm, taşımacılık, seyahat, bankacılık, finans, sigortacılık, giyim, konfeksiyon çocuklarımızın ihtiyaçlarıyla ilgili bebek malzemeleri tüketim malzemeleriyle ilgili bir çok alanı helal kapsamına alabilirsiniz. Toplamda şuna bakıyoruz; yaklaşık olarak iki milyar Müslüman ve yaklaşık olarak 4 trilyon dolar civarında bir hacimden bahsediyoruz. Biraz önce değerli konuşmacılar belirttiler. Biz ne kadarına hükmediyoruz. 1.8 milyar Müslüman 57 tane İslam İşbirliği teşkilatını oluşturan ülke helal tüketim mallarının ne kadarını üretiyoruz? Üzülerek söyleyeyim ki yüzde 20'sini.” Dedi.

                Konuşmasının devamında Helal pazarının önemini vurgulayan Ekonomi Bakanı Sayın Zeybekçi “Üretmekle ilgili belki kabiliyetlerimizi bir zaman veya bir süre meselesi, bir ekonomi meselesi, bir gelişim meselesi diyebiliriz ama bunların helal standartlarını korumak, bunlarla ilgili ölçüm değerlendirme sistemlerini kurmak, bunlarla ilgi sertifikasyon işlerini yapmayı yüzde yüzünü yapabiliriz. Onun için biz Türkiye olarak önümüzdeki sene dünyanın önemli etkinliklerinden biri haline gelmesi ve bununda bir iki günle sınırlı değil en az dört günlük bir fuar haline gelmesi için biz talibiz. 1 yıl içinde biz bunu yaparız" şeklinde konuştu.